Przebywanie ze zwierzętami ma wyjątkowo dobroczynny wpływ na ludzi. Dzieci, dorośli, starsi, zdrowi i chorzy – dla każdego z nas zwierze może być lekarzem, przyjacielem czy psychologiem. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, jednak ukochany pies, mruczący na kolanach kot, czy nawet pływające w akwarium rybki – każde z nich daje człowiekowi coś dobrego, ubogaca życie, czyni je piękniejszym i zdrowszym. W zamian za miłość i opiekę, zwierze daje nam wiele cennych darów. Jeśli nigdy się nad tym nie zastanawialiście, macie teraz okazję dowiedzieć się na czym polega dobroczynny wpływ zwierząt na człowieka

Przyjaciel.
 Każdy z nas słyszał przysłowie „Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka” – niewątpliwie nie jest to stwierdzenie bezpodstawne. Bez względu na okoliczności psy zachowują wierność, nie pamiętają win, kochają bezwarunkowo… Sprawdza się to oczywiście i w przypadku innych zwierząt. Ludzie przyjaźnią się z kaczkami, królikami czy papużkami traktując je, jak nieodłącznych towarzyszy życia. Wspólne spacery (jeśli ma się psa) motywują do ruchu na świeżym powietrzu, w przypadku osób starszych i samotnych stanowią pretekst do wyjścia z domu, dają poczucie „bycia potrzebnym”. Single czują się mniej samotni, gdy po powrocie do domu mają możliwość odezwać się choćby do złotej rybki czy legwana;) Przyjaciel – zwierze, nigdy nie zawiedzie, nie wyśmieje, zawsze będzie obok…"Jedynym całkowicie bezinteresownym przyjacielem, którego można mieć na tym interesownym świecie, takim, który nigdy go nie opuści, nigdy nie okaże się niewdzięcznym lub zdradzieckim, jest pies… Pocałuje rękę, która nie będzie mogła mu dać jeść, wyliże rany odniesione w starciu z brutalnością świata… Kiedy wszyscy inni przyjaciele odejdą, on pozostanie" – George G. Vest 

Lekarz. Dzięki temu, że zwierzęta mają uspokajający wpływ na ludzi – kontakt z nimi sprawia, że obniża się nam ciśnienie krwi oraz spowalnia tętno. Obcowanie i ćwiczenia z nimi poprawiają również stan zdrowia chorych dzieci oraz osób dotkniętych różnymi schorzeniami. Terapia z udziałem zwierząt (animaloterapia) opiera się na założeniu, że kontakt z psem, kotem, koniem itd. przyczynia się do poprawy zdrowia, psychicznego i fizycznego. Obecnie coraz głośniej podkreśla się znaczenie hipoterapii (rehabilitacja psycho-ruchowej, do której stosuje się konie) i dogoterapii (terapia z udziałem psa) w leczeniu m.in. autyzmu, porażenia mózgowego. W obecności zwierzęcia lub ćwicząc z nim – dziecko się rozluźnia (psychicznie i fizycznie), uczy się koncentrowania uwagi, nawiązywania kontaktu, radzenia sobie z lękami, nabiera pewności siebie, jazda konna poprawia do tego kondycję mięśni i koordynację kończyn. 

Przewodnik. Zwierzęta niejednokrotnie pozwalają człowiekowi normalnie funkcjonować. Stają się opiekunami, służą pomocą. Osoby po wypadkach, niewidomi, niesłyszący – dzięki psom przewodnikom nie są skazani na uwięzienie w czterech ścianach. Pies podniesie przedmiot, który upadł, przyniesie telefon, wezwie pomoc, a nawet pójdzie po zakupy. Po specjalnym przeszkoleniu stanie się dłonią, oczami i uszami swojego pana. Obecność psa w życiu osoby niepełnosprawnej redukuje samotność, daje poczucie odpowiedzialności za kogoś, motywuje do działania. 

Nauczyciel. Opieka nad pupilem uczy dzieci odpowiedzialności i troski, które przydadzą im się w dorosłym życiu. Dzięki opiece nad zwierzęciem stają się bardziej otwarte i jednocześnie obowiązkowe. 

Życie towarzyskie. Posiadanie zwierzęcia pomaga nawiązywać kontakty z innymi ludźmi. Miłośnicy zwierząt lubią rozmawiać o swoich pupilach. Nawet nieznajomi potrafią się zatrzymać na chwilę, by wymienić kilka zdań na temat swojego psa z innym właścicielem czworonoga. Zwierze jest świetnym pretekstem, by zacząć rozmowę i poznawać nowych ludzi, miło spędzać czas. 

Psycholog. Zwierze – przyjaciel, to ktoś ważny, bliski, z kim czujemy więź emocjonalną, komu możemy się pożalić i kto rozweseli. Merdanie psa, który cieszy się, że wróciliśmy do domu, mruczenie kota domagającego się głaskania, papużka, która krzyczy głośno nasze imię – obecność zwierzęcia koi nerwy, uspokaja, pozwala oderwać myśli od prozy życia, redukuje stres. "Na świecie nie ma lepszego psychiatry od szczeniaka liżącego cię po twarzy" Edward Abbey.

[źródło: http://stressfree.pl]