Każdy właściciel psa powinien się liczyć z tym, że może przyjść moment, w którym zwierzak odejdzie na zawsze. Pupil może umrzeć ze starości, na skutek nieuleczalnej choroby czy w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Jakie są objawy agonii zwierzęcia? Poniżej garść informacji.
Czym jest agonia?
Czym jest agonia? Agonia poprzedza śmierć. To proces, podczas którego zanikają funkcje życiowe organizmu, następuje upośledzenie pracy układu oddechowego, krążenia i innych, porażenie mięśni i utrata świadomości.
Ważne, by umierające zwierzę miało zapewnione odpowiednie warunki. Wygodne miejsce, ciszę i spokój. Dobrze pożegnać się z pupilem i powiedzieć mu kilka ciepłych słów. Istotne jest także, by pupil czuł , że jesteśmy przy nim i, że poradzimy sobie po jego śmierci.
Jesień życia psa
Jakie sygnały mogą świadczyć o tym, że agonia pupila jest już blisko? Przede wszystkim pies nie jest już taki, jak kiedyś. Ma problemy z poruszaniem się, gubi coraz więcej sierści, a na jego pyszczku widoczna jest siwizna. Często też występują choroby wieku starczego, między innymi zaburzenia trawienne, reumatyzm czy niewydolność serca.
Śmierć psiaka
Zgodnie z tym, co twierdzi wiele osób, psy przeczuwają, kiedy zbliża się ich ostatni dzień, podświadomie czują, że czas odejść. Wiele zwierzaków po prostu kładzie się w miejscu, w którym chce umrzeć i za nic w świecie nie chce go opuścić, a nawet przesunąć się choćby o centymetr.
Eutanazja czyli uśpienie
Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie eutanazji, czyli uśpienia psiaka. Wielu właścicieli decyduje się na taki krok, by zaoszczędzić zwierzakowi bólu i cierpienia.
Weterynarz może przeprowadzić eutanazję, jeśli zwierzę jest nieuleczalnie chore, skutkiem czego zmaga się z takimi dolegliwościami, jak:
- brak sił
- brak apetytu
- problemy z poruszaniem się
- problemy z utrzymaniem równowagi
- wymioty
- wychudzenie
- agresja lub autoagresja
- niekontrolowane wypróżnienia
- silne bóle
- problemy ze wzrokiem
Eutanazja może zostać przeprowadzona również wtedy, gdy zwierzę odniesie bardzo silne obrażenia, na przykład na skutek wypadku. Weterynarz może także wykonać zastrzyk, gdy zwierzak jest bardzo agresywny i stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia innych.
Agonia rozpoczyna się po wstrzyknięciu dużej dawki barbituranów, następuje wyłączenie kory mózgowej, później pojawia się bezdech i zatrzymanie akcji serca.
Podsumowanie
Ostanie pożegnanie z psem dla nikogo nie jest łatwe. Ważne jednak, aby na czas agonii zapewnić pupilowi odpowiednie warynki, by być dla niego prawdziwym wsparciem.