artykuly

Kara za zakopanie psa

Zakopanie psa w dowolnym, wybranym przez nas miejscu, na przykład w przydomowym ogródku, jest prawnie zabronione. Takie postępowanie grozi grzywną i to niemałą. Gdzie w takim razie można pochować psiaka i z jakimi konsekwencjami muszą liczyć się osoby, które ignorują przepisy? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Grzywna za zakopanie psa

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, zwierzęcia nie można pochować w przydomowym ogródku, w lesie, w parku i w każdym innym miejscu, które nie jest do tego przeznaczone ? nawet jeśli jest ono oddalone od osiedli mieszkaniowych. Takie postępowanie grozi mandatem.

Za zorganizowanie pochówku psa ?na własną rękę? zapłacimy mandat w wysokości 500-1000 złotych. Zakaz grzebania zwłok dotyczy nie tylko psów, ale także innych zwierząt, między innymi kotów, świnek morskich czy chomików.

Zakopanie psa w ogródku / lesie ? dlaczego jest niebezpieczne?

Grzywna to nie jedyny powód, dla którego nie można zakopywać zwierzęcia w ziemi, w miejscu, które nie jest do tego przeznaczone. Pamiętajmy, że zakopane zmarłych psów jest szkodliwe dla środowiska! To nie koniec, w przypadku psiaków poddanych eutanazji w ciele jeszcze przez około rok znajduje się spora dawka trucizny ?  fenobarbitalu, który jest  niebezpieczny zarówno dla innych zwierząt, jak i dla ludzi. Kremując ciało zwierzaka, zwiększamy więc bezpieczeństwo własne, innych oraz środowiska.

Gdzie pochować ciało psa?

Jak już napisaliśmy powyżej, pochowanie psa w miejscu, które nie jest do tego przeznaczone, grozi grzywną w wysokości około 500-1000 złotych. Jaki należy postąpić w  razie śmierci psiaka?

Mamy możliwość pozostawienia ciała pupila u weterynarza, w takim przypadku zwłoki zostaną poddane utylizacji. Kolejnym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty krematorium dla zwierząt. W takim przypadku można dostarczyć zwłoki do krematorium bądź zamówić transport. Ciało zwierzaka zostanie poddane kremacji ? indywidualnej lub zbiorowej, a następnie pogrzebane na cmentarzu dla zwierząt.

Podsumowanie

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, właściciele zmarłych psiaków, jak również innych zwierzaków, nie mogą organizować pochówków ?na własną rękę?. Ciało nie może być zakopane w ogródku, lesie czy parku. Zwłoki pupila muszą zostać spopielone i pochowane na cmentarzu dla zwierząt bądź poddane utylizacji.

Kup online, w naszym sklepie

Urna eko

50,00 
Solidnie wykonana urna ekologiczna pozwala na bezpieczne przechowywanie oraz transport prochów. Dostępna jest w dwóch rozmiarach, dzięki czemu będzie odpowiednia dla mniejszych i większych pupili. Przy skorzystaniu z usługi kremacji ta urna jest bezpłatna.

Urna metalowa STD

60,00 
Urna metalowa od włoskiego producenta. Urna S: 0,8L (100x100x110 mm) Urna M: 1,8L (100x100x190) Przy skorzystaniu z usługi kremacji ta urna jest o 50% tańsza.

Urna eko zoon

80,00 
ZOON to biodegradowalna urna, jej celem jest dać szanse na stworzenie życia poprzez zwrócenie ukochanego pupila naturze. Roślina, która wyrośnie symbolizuje pamięć chwil spędzonych z twoim zwierzakiem. Pozwala ona ponownie uruchomić cykl życia i utrzymać naturalna równowagę planety.

Urna drewniana firmowa

80,00 
Urna metalowa od włoskiego producenta.
S: 16 x 16 x 6
L: 20 x 20 x 13
Przy skorzystaniu z usługi kremacji ta urna jest o 50% tańsza.
author-avatar

O Aleksandra Hozakowska

Miłośniczka zwierząt, posiadaczka psa "Reksia". Zawsze pomocna i życzliwa. W Pamiętaj o Mnie specjalizuje się w Zamówieniach internetowych oraz obsługi korespondencji, dlatego, jeśli masz jakieś pytania dotyczące naszego sklepu internetowego lub usług. Napisz do mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *