artykuly

Kaszak u psa – przyczyny oraz leczenie

Kaszak jest zazwyczaj łagodną zmianą nowotworową skóry pojawiającą się pod postacią guza. W przypadku zwierzęcia najczęściej rośnie w okolicach głowy, karku czy tułowia. Choć bardzo często torbiel ta nie jest przyczyną ciężkich chorób, warto udać się do weterynarza, aby sprawdzić, czy rzeczywiście ma się do czynienia ze zmianą łagodną. Kaszak u psa nie może być lekceważony, jakie są przyczyny występowania tej zmiany skórnej? Jak powinno przebiegać leczenie?

Czym jest kaszak?

Torbiele pojawiające się na skórze, które nazywa się kaszakami, są jednymi z najczęściej spotykanych guzków skóry. Pojawiają się one nie tylko u ludzi, ale także u zwierząt, zwykle u psów. Kaszaka można sklasyfikować jako rodzaj łagodnego nowotworu, który jest potocznie nazywany torbielą naskórkową czy też torbielą łojową. Rośnie zwykle w okolicy mieszków włosowych lub gruczołów łojowych. Kaszak bardzo często pojawia się podskórnie lub śródskórnie, może być miękki lub też twardy, niekiedy możliwe jest przesuwanie go wraz ze skórą w określonym zakresie.

Z pewnością zastanawiasz się, czym tak naprawdę jest kaszak? Jest to nic innego jak twór połączonego płynu łojowego, złuszczonego naskórka i fragmentów mieszków włosowych.

Kaszak u psa – jak powstaje?

Torbiele te powstają w momencie, gdy dochodzi do niedrożności gruczołu łojowego, który cały czas produkuje wydzielinę. Skóra nie złuszcza się, natomiast komórki płaskonabłonkowe wnikają w głąb skóry. Najczęściej zjawisko to zachodzi w miejscach, w których znajdują się aktywniejsze gruczoły łojowe i mieszki włosowe. Istnieją jednak trzy podstawowe czynniki, które mają bardzo duży wpływ na rozwój kaszaka u psa. Co to za przyczyny?

  • uszkodzenie mieszka włosowego w momencie urazu lub poważniejszego otarcia,
  • wady rozwojowe. Niektóre pupile mają tendencję do powstawania kaszaków,
  • podczas występowania stanu zapalnego skóry może dochodzić do pęknięcia gruczołu łojowego.

 Kaszak u psa – objawy

Podstawowym objawem kaszaka jest pojawienie się niewielkiej zmiany skórnej przypominającej ugryzienie owada. Bardzo często mogą urosnąć także pojedyncze bąble lub jeden większy. Torbiel sama w sobie nie powoduje żadnych dolegliwości, natomiast podrażniona doprowadza do bólu.

Niekiedy dochodzi również do zakażenia kaszaka bakteriami, wtedy przybiera on barwę dość intensywną, czerwoną i może wypływać z niego gęsta wydzielina, podobna do ropy.

Leczenie kaszaka u psa

Pamiętaj, że jeśli zauważysz u swojego pupila nienaturalnej wielkości bąbel, który nie chce zejść, warto udać się jak najszybciej do lecznicy. Choć kaszak uważany jest za łagodną zmianę nowotworową, nie powinno się pozostawiać jej samej sobie. Weterynarz najczęściej przeprowadza badanie palpacyjne – ogląda i dotyka zmianę.

Najlepiej jest usunąć kaszaka metodą chirurgiczną, natomiast bardzo często wykorzystuje się sposoby nacięcia torbieli oraz usunięcia torebki. Gdy kaszak zostanie zakażony bakteriami, trzeba wdrożyć antybiotykoterapię.

Kaszak u psa jest – to niegroźna torbiel, która pojawia się wskutek zablokowania drożności gruczołów łojowych. Przyczyną jej powstania jest bardzo często uszkodzenie mieszka włosowego, a nawet wada wrodzona. Torbiel ta nie jest groźna, natomiast warto udać się z psem do weterynarza i poprosić o usunięcie zmiany wraz z torebką.

Kup online, w naszym sklepie

Urna eko

50,00 
Solidnie wykonana urna ekologiczna pozwala na bezpieczne przechowywanie oraz transport prochów. Dostępna jest w dwóch rozmiarach, dzięki czemu będzie odpowiednia dla mniejszych i większych pupili. Przy skorzystaniu z usługi kremacji ta urna jest bezpłatna.

Urna metalowa STD

60,00 
Urna metalowa od włoskiego producenta. Urna S: 0,8L (100x100x110 mm) Urna M: 1,8L (100x100x190) Przy skorzystaniu z usługi kremacji ta urna jest o 50% tańsza.

Urna eko zoon

80,00 
ZOON to biodegradowalna urna, jej celem jest dać szanse na stworzenie życia poprzez zwrócenie ukochanego pupila naturze. Roślina, która wyrośnie symbolizuje pamięć chwil spędzonych z twoim zwierzakiem. Pozwala ona ponownie uruchomić cykl życia i utrzymać naturalna równowagę planety.

Urna drewniana firmowa

80,00 
Urna metalowa od włoskiego producenta.
S: 16 x 16 x 6
L: 20 x 20 x 13
Przy skorzystaniu z usługi kremacji ta urna jest o 50% tańsza.
author-avatar

O Aleksandra Hozakowska

Miłośniczka zwierząt, posiadaczka psa "Reksia". Zawsze pomocna i życzliwa. W Pamiętaj o Mnie specjalizuje się w Zamówieniach internetowych oraz obsługi korespondencji, dlatego, jeśli masz jakieś pytania dotyczące naszego sklepu internetowego lub usług. Napisz do mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *