Na zabieg sterylizacji u suczki decyduje sie wielu właścicieli. Czym jest sterylizacja? Jak przebiega wspomniany zabieg, kiedy w szczególności warto rozważyć takie rozwiązanie? Poniżej garść informacji. Zachęcamy do lektury!
Czym jest sterylizacja?
Warto zacząć od wyjaśnienia, czym jest sterylizacja. Sterylizacja to zabieg polegający na usunięciu narządów rodnych zwierzęcia ? jajników, a czasami także macicy. Sterylizacja czyni suczkę bezpłodną, czyli sprawia, że nie będzie miała szczeniąt.
W przypadku psów ? samców zabieg polega na usunięciu jąder, nazywa się kastracją i również sprawia, że zwierzę jest bezpłodne.
Jak przebiega sterylizacja?
Najlepiej, jeśli sterylizacja przeprowadzona jest po pierwszej cieczce zwierzęcia. Jak przebiega zabieg? Odbywa się w pełnym znieczuleniu, dzięki czemu suczka nie odczuwa dolegliwości bólowych. Brzuszek jest golony, a następnie rozcinany. Po usunięciu narządów specjalista zszywa brzuszek. Cała procedura trwa około 40 minut. Po zakończeniu zabiegu pacjentka powinna odpoczywać, należy przygotować miękkie, wygodne legowisko. W niektórych sytuacjach może pojawić się konieczność zatrzymania psiaka na obserwacji.
Po zakończeniu sterylizacji suczka powinna mieć założone specjalne ubranko bądź kołnierz ochronny i przyjmować leki przeciwbólowe. Warto też zadbać o to, aby podawane zwierzęciu posiłki były lekkostrawne.
Sterylizacja ? kiedy jest wskazana?
Sterylizacja przede wszystkim pozwala na uniknięcie ciąży zwierzęcia. Jeśli więc nie chcemy, aby w naszym domu zamieszkała gromadka szczeniąt, ów zabieg jest doskonałym rozwiązaniem. Sterylizacji, ze względu na wartość szczeniąt, zazwyczaj nie poddaje się suk rasowych.
Sterylizacja to nie tylko sposób na uniknięcie niechcianej ciąży, ale także redukcja ryzyka chorób takich, jak rak macicy i jajników, infekcje maciczne, nowotwory gruczołów mlekowych, torbiele, ciąże urojone. Warto też podkreślić, że u suk poddanych sterylizacji nie występują cieczki.
Podsumowanie
Sterylizacja to zabieg polegający na usunięciu narządów rodnych ? jajników, a czasem także macicy. Wspomniana procedura sprawia, że zwierzę jest bezpłodne, a co więcej, minimalizuje ryzyko wielu chorób, między innymi torbieli, nowotworów gruczołów mlekowych, ciąży urojonych.
[html_block id=”3513″]