artykuly

Sterylizacja ? co warto wiedzieć?

Na zabieg sterylizacji u suczki decyduje sie wielu właścicieli. Czym jest sterylizacja? Jak przebiega wspomniany zabieg, kiedy w szczególności warto rozważyć takie rozwiązanie? Poniżej garść informacji. Zachęcamy do lektury!

Czym jest sterylizacja?

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym jest sterylizacja. Sterylizacja to zabieg polegający na usunięciu narządów rodnych zwierzęcia ? jajników, a czasami także macicy. Sterylizacja czyni suczkę bezpłodną, czyli sprawia, że nie będzie miała szczeniąt.

W przypadku psów ? samców zabieg polega na usunięciu jąder, nazywa się kastracją i również sprawia, że zwierzę jest bezpłodne.

Jak przebiega sterylizacja?

Najlepiej, jeśli sterylizacja przeprowadzona jest po pierwszej cieczce zwierzęcia. Jak przebiega zabieg? Odbywa się w pełnym znieczuleniu, dzięki czemu suczka nie odczuwa dolegliwości bólowych. Brzuszek jest golony, a następnie rozcinany. Po usunięciu narządów specjalista zszywa brzuszek.  Cała procedura trwa około 40 minut. Po zakończeniu zabiegu pacjentka powinna odpoczywać, należy przygotować miękkie, wygodne legowisko. W niektórych sytuacjach może pojawić się konieczność zatrzymania psiaka na obserwacji.

Po zakończeniu sterylizacji suczka powinna mieć założone specjalne ubranko bądź kołnierz ochronny i przyjmować leki przeciwbólowe. Warto też zadbać o to, aby podawane zwierzęciu posiłki były lekkostrawne.

Sterylizacja ? kiedy jest wskazana?

Sterylizacja przede wszystkim pozwala na uniknięcie ciąży zwierzęcia. Jeśli więc nie chcemy, aby w naszym domu zamieszkała gromadka szczeniąt, ów zabieg jest doskonałym rozwiązaniem. Sterylizacji, ze względu na wartość szczeniąt, zazwyczaj nie poddaje się suk rasowych.

Sterylizacja to nie tylko sposób na uniknięcie niechcianej ciąży, ale także redukcja ryzyka chorób takich, jak rak macicy i jajników, infekcje maciczne, nowotwory gruczołów mlekowych, torbiele, ciąże urojone. Warto też podkreślić, że u suk poddanych sterylizacji nie występują cieczki.

Podsumowanie

Sterylizacja to zabieg polegający na usunięciu narządów rodnych ? jajników, a czasem także macicy. Wspomniana procedura sprawia, że zwierzę jest bezpłodne, a co więcej, minimalizuje ryzyko wielu chorób, między innymi torbieli, nowotworów gruczołów mlekowych, ciąży urojonych.

Kup online, w naszym sklepie

Urna eko zoon

80,00 
ZOON to biodegradowalna urna, jej celem jest dać szanse na stworzenie życia poprzez zwrócenie ukochanego pupila naturze. Roślina, która wyrośnie symbolizuje pamięć chwil spędzonych z twoim zwierzakiem. Pozwala ona ponownie uruchomić cykl życia i utrzymać naturalna równowagę planety.

Urna drewniana kolekcja anitqua arca

150,00 200,00 
Urny drewniane dla zwierząt Urny z kolekcji antiqua są robione przez nas w Polsce, ręcznie malowane i ozdabiane. Dostępne w

Urna metalowa

160,00 240,00 
Dobra urna metalowa Oferujemy zakup wytrzymałych, półokrągłych urn metalowych dla zwierząt w kilku ponadczasowych kolorach, między innymi: białym, czarnym, czerwonym

Urna drewniana

200,00 290,00 
Drewniana urna produkcji hiszpańskiej. Wykonana ręcznie, bez lakieru, bejcy, w 100% naturalna.
author-avatar

O Aleksandra Hozakowska

Miłośniczka zwierząt, posiadaczka psa "Reksia". Zawsze pomocna i życzliwa. W Pamiętaj o Mnie specjalizuje się w Zamówieniach internetowych oraz obsługi korespondencji, dlatego, jeśli masz jakieś pytania dotyczące naszego sklepu internetowego lub usług. Napisz do mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *