artykuly

Krematorium dla zwierząt – wszystko co musisz wiedzieć

Psy i koty skradły serca wielu z nas. Pupil bardzo często traktowany jest jako pełnoprawny członek rodziny, a jego śmierć jest dla domowników bardzo bolesnym przeżyciem. Niestety, mimo wielu przykrych emocji niezbędna jak organizacja pochówku –  właściciele bardzo często decydują się na kremację zwłok pupila. Co warto wiedzieć na ten temat? Zachęcamy do lektury!

Krematoria dla zwierząt domowych

Pochówek pupila w przydomowym ogródku, na działce czy w lesie jest niezgodny z prawem. Co więcej, wielu właścicieli chce w godny sposób pochować swojego przyjaciela i zakopanie zwłok za domem nie wchodzi w grę. Tutaj dużą pomocą są krematoria zwierzęce. Na terenie Polski – zarówno w Warszawie czy w Poznaniu, jak i w mniejszych miejscowościach znajdziemy firmy, które w humanitarny sposób przeprowadzą kremację psa, kota, świnki morskiej bądź innego zwierzęcia domowego.  Po zakończonej kremacji prochy zwierzaka zostaną umieszczone w urnie zakopane na cmentarzu dla zwierząt.

Kremacja indywidualna a zbiorowa

Bardzo często krematoria zwierząt domowych oferują kremację indywidualną i zbiorową. Jakie są różnice między wymienionymi rodzajami? Jak już sama nazwa wskazuje, kremacja zbiorowa to proces spopielenia zwłok kilku zwierząt, w przypadku kremacji zbiorowej odzyskanie prochów zwierzaka nie jest możliwe, prochy wszystkich zwierząt umieszczane są w jednej urnie i chowane we wspólnej mogile. Kremacja indywidualna to proces, podczas którego kremowane są zwłoki jednego zwierzęcia. Po zakończeniu kremacji właściciel może zabrać urnę z prochami pupila.

Proces kremacji

Kremacja zwłok pupila oraz pochówek na cmentarzu dla zwierząt da nam pewność, że spełniliśmy ostatnie obowiązki wobec naszego czworonoga. Jak wygląda proces kremacji?

  • W zależności od preferencji możemy sami dostarczyć zwłoki zwierzęcia do krematorium lub zamówić specjalny transport, który odbierze ciało zwierzęcia spod wskazanego przez nas adresu ? mogą to być zarówno dom, jak i klinika weterynaryjna.
  • Możemy zdecydować czy chcemy aby zwłoki naszego zwierzaka spopielone były podczas kremacji ogólnej, czy indywidualnej.
  • Proces kremacji trwa od 2 do 3 h.
  • Każdy właściciel ma prawo do uczestnictwa w procesie kremacji pupila. Niektóre z krematoriów oferują również nagrania z procesu kremacji ? jest to dobre rozwiązanie dla osób, które z powodów emocjonalnych nie są w stanie uczestniczyć w kremacji.
  • Po zakończonej kremacji prochy umieszczane są w urnie.
  • Niektóre z krematoriów proponują również organizację ceremonii pożegnania pupila.
  • Po zakończonych kremacji i ceremonii prochy zwierzęcia chowane są na cmentarzu ja zwierząt.

Urny na prochy zwierzaka

Krematoria zazwyczaj oferują duży wybór urna na prochy zwierzaka. Dostępne są urny w wielu kształtach, kolorach oraz w szerokim przedziale cenowym. Właściciele mogą również zakupić urnę personalizowaną, na przykład z odciskiem łapy zwierzaka.

Krematoria często też oferują kryształy pamięci i diamenty z prochami pokremacyjnymi pupila.

Cennik kremacji

Na cenę kremacji zwierzęcia wpływa kilka czynników, między innymi typ kremacji ? indywidualna lub zbiorowa, a także waga zwierzaka. Warto też dodać, że w przypadku niektórych zwierząt, na przykład zwierząt służących policji, straży granicznej, wojsku bądź służbom utrzymującym porządek publiczny honorowany jest rabat w wysokości 30%, psom, przewodnikom osób niewidomych  przysługują rabaty w wysokości 100%.

Poniżej przedstawiamy przykładowy cennik kremacji indywidualne zwierzaka:

Waga zwierzęcia Cena
< 10 kg 600-690 zł
10-25 kg 700-800 zł
25-40 kg 890 -1000 zł
40-60 kg 1000-1100zł

Podsumowanie

Śmierć czworonoga jest ogromną stratą, właściciele bardzo często chcą zapewnić zwierzakowi godny pochówek i decydują się na pomoc krematoriów. Kremacja indywidualna lub zbiorowa oraz pochówek na cmentarzu dla zwierząt to godne ostatnie pożegnania pupila.

Kup online, w naszym sklepie

Urna eko

50,00 
Solidnie wykonana urna ekologiczna pozwala na bezpieczne przechowywanie oraz transport prochów. Dostępna jest w dwóch rozmiarach, dzięki czemu będzie odpowiednia dla mniejszych i większych pupili. Przy skorzystaniu z usługi kremacji ta urna jest bezpłatna.

Urna metalowa STD

60,00 
Urna metalowa od włoskiego producenta. Urna S: 0,8L (100x100x110 mm) Urna M: 1,8L (100x100x190) Przy skorzystaniu z usługi kremacji ta urna jest o 50% tańsza.

Urna eko zoon

80,00 
ZOON to biodegradowalna urna, jej celem jest dać szanse na stworzenie życia poprzez zwrócenie ukochanego pupila naturze. Roślina, która wyrośnie symbolizuje pamięć chwil spędzonych z twoim zwierzakiem. Pozwala ona ponownie uruchomić cykl życia i utrzymać naturalna równowagę planety.

Urna drewniana firmowa

80,00 
Urna metalowa od włoskiego producenta.
S: 16 x 16 x 6
L: 20 x 20 x 13
Przy skorzystaniu z usługi kremacji ta urna jest o 50% tańsza.
author-avatar

O Aleksandra Hozakowska

Miłośniczka zwierząt, posiadaczka psa "Reksia". Zawsze pomocna i życzliwa. W Pamiętaj o Mnie specjalizuje się w Zamówieniach internetowych oraz obsługi korespondencji, dlatego, jeśli masz jakieś pytania dotyczące naszego sklepu internetowego lub usług. Napisz do mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *