artykuly

Krematorium dla zwierząt – wszystko co musisz wiedzieć

Psy i koty skradły serca wielu z nas. Pupil bardzo często traktowany jest jako pełnoprawny członek rodziny, a jego śmierć jest dla domowników bardzo bolesnym przeżyciem. Niestety, mimo wielu przykrych emocji niezbędna jak organizacja pochówku –  właściciele bardzo często decydują się na kremację zwłok pupila. Co warto wiedzieć na ten temat? Zachęcamy do lektury!

Krematoria dla zwierząt domowych

Pochówek pupila w przydomowym ogródku, na działce czy w lesie jest niezgodny z prawem. Co więcej, wielu właścicieli chce w godny sposób pochować swojego przyjaciela i zakopanie zwłok za domem nie wchodzi w grę. Tutaj dużą pomocą są krematoria zwierzęce. Na terenie Polski – zarówno w Warszawie czy w Poznaniu, jak i w mniejszych miejscowościach znajdziemy firmy, które w humanitarny sposób przeprowadzą kremację psa, kota, świnki morskiej bądź innego zwierzęcia domowego.  Po zakończonej kremacji prochy zwierzaka zostaną umieszczone w urnie zakopane na cmentarzu dla zwierząt.

Kremacja indywidualna a zbiorowa

Bardzo często krematoria zwierząt domowych oferują kremację indywidualną i zbiorową. Jakie są różnice między wymienionymi rodzajami? Jak już sama nazwa wskazuje, kremacja zbiorowa to proces spopielenia zwłok kilku zwierząt, w przypadku kremacji zbiorowej odzyskanie prochów zwierzaka nie jest możliwe, prochy wszystkich zwierząt umieszczane są w jednej urnie i chowane we wspólnej mogile. Kremacja indywidualna to proces, podczas którego kremowane są zwłoki jednego zwierzęcia. Po zakończeniu kremacji właściciel może zabrać urnę z prochami pupila.

Proces kremacji

Kremacja zwłok pupila oraz pochówek na cmentarzu dla zwierząt da nam pewność, że spełniliśmy ostatnie obowiązki wobec naszego czworonoga. Jak wygląda proces kremacji?

  • W zależności od preferencji możemy sami dostarczyć zwłoki zwierzęcia do krematorium lub zamówić specjalny transport, który odbierze ciało zwierzęcia spod wskazanego przez nas adresu ‒ mogą to być zarówno dom, jak i klinika weterynaryjna.
  • Możemy zdecydować czy chcemy aby zwłoki naszego zwierzaka spopielone były podczas kremacji ogólnej, czy indywidualnej.
  • Proces kremacji trwa od 2 do 3 h.
  • Każdy właściciel ma prawo do uczestnictwa w procesie kremacji pupila. Niektóre z krematoriów oferują również nagrania z procesu kremacji ‒ jest to dobre rozwiązanie dla osób, które z powodów emocjonalnych nie są w stanie uczestniczyć w kremacji.
  • Po zakończonej kremacji prochy umieszczane są w urnie.
  • Niektóre z krematoriów proponują również organizację ceremonii pożegnania pupila.
  • Po zakończonych kremacji i ceremonii prochy zwierzęcia chowane są na cmentarzu ja zwierząt.

Urny na prochy zwierzaka

Krematoria zazwyczaj oferują duży wybór urna na prochy zwierzaka. Dostępne są urny w wielu kształtach, kolorach oraz w szerokim przedziale cenowym. Właściciele mogą również zakupić urnę personalizowaną, na przykład z odciskiem łapy zwierzaka.

Krematoria często też oferują kryształy pamięci i diamenty z prochami pokremacyjnymi pupila.

Cennik kremacji

Na cenę kremacji zwierzęcia wpływa kilka czynników, między innymi typ kremacji ‒ indywidualna lub zbiorowa, a także waga zwierzaka. Warto też dodać, że w przypadku niektórych zwierząt, na przykład zwierząt służących policji, straży granicznej, wojsku bądź służbom utrzymującym porządek publiczny honorowany jest rabat w wysokości 30%, psom, przewodnikom osób niewidomych  przysługują rabaty w wysokości 100%.

Poniżej przedstawiamy przykładowy cennik kremacji indywidualne zwierzaka:

Waga zwierzęciaCena
< 10 kg600-690 zł
10-25 kg700-800 zł
25-40 kg890 -1000 zł
40-60 kg1000-1100zł

Podsumowanie

Śmierć czworonoga jest ogromną stratą, właściciele bardzo często chcą zapewnić zwierzakowi godny pochówek i decydują się na pomoc krematoriów. Kremacja indywidualna lub zbiorowa oraz pochówek na cmentarzu dla zwierząt to godne ostatnie pożegnania pupila.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *