Bardzo wiele osób, które chcą kupić sobie drugiego psa, argumentuje to w ten sposób, że kolejny kompan zrekompensuje pieskowi nieobecność człowieka w ciągu dnia, a także w pewien sposób wyręczy właściciela w zabarwieniu pupila. W pewnym sensie może być to prawdą, ponieważ wiele psów akceptuje drugiego czworonoga, jednak trzeba również wziąć pod uwagę kilka elementów, które mogą zaważyć na tym, czy rzeczywiście pupile się polubią. Przedstawiamy zatem 5 konkretnych czynników, o których musisz pamiętać, zanim weźmiesz kolejnego psa.
Czy pies jest gotowy na drugiego czworonoga?
Zanim weźmiesz do domu drugiego psa, zastanów się, czy pupil, który mieszka już z Tobą jakiś czas, jest gotowy na to, aby móc powitać kolejnego czworonoga. Jeżeli Twój pies jest lękliwy, ma problemy behawioralne, nie zachowuje się dobrze na spacerze, nie akceptuje innych ludzi, może nie być gotowy na taką rewolucję. Spore znaczenie ma tutaj fakt, że to właśnie na jego terytorium znajdzie się kolejny pupil, dlatego może nie zaakceptować tego faktu. Warto poprosić znajomych, którzy mają już psa o to, aby przyszli do Ciebie wraz z nim. Dzięki temu sprawdzisz, w jaki sposób zachowuje się Twój pies we własnym domu w obecności innego czworonoga.
Psy nie muszą się polubić
Bardzo często, zwłaszcza na początku psy mogą unikać siebie i wcale nie być nierozłączne, jak wyobraża sobie to wielu właścicieli. Trzeba wziąć pod uwagę, że pojawiający się czworonóg w Twoim domu może być wrogiem dla obecnego już tam pieska. Psy mogą się tolerować przez całe swoje życie, jednak nie pałać do siebie zbytnią przyjaźnią. Oczywiście ta sytuacja może z czasem się zmienić, gdyż mieszkający z Tobą piesek zaakceptuje nowego towarzysza w pełni i go polubi, natomiast musisz być przygotowany na to, że tak się też nie stanie. Warto jednak wiedzieć, że wzajemne tolerowanie się dwóch psów, to już naprawdę dużo!
Koszty utrzymania
Nie da się ukryć, że koszty utrzymania dwóch psów są duże. Najlepiej sprawdź, ile wynosi Cię utrzymanie jednego pupila miesięcznie, a następnie pomnóż to razy 2. Pamiętaj, że dochodzą do tego niekiedy wizyty u weterynarza, zakup nowych obroży, czy smyczy. Dlatego zdecyduj się na wzięcie drugiego pieska dopiero, jeżeli rzeczywiście będzie Cię na to stać.
Czas
Pamiętaj o tym, że adopcja kolejnego pieska wiąże się z tym, iż musisz poświęcić mu swój czas. Dlatego dobrze jeśli nie masz w tym momencie dodatkowych zajęć lub angażującej pracy na kilka etatów. Nawet jeżeli psy się polubią i tak będą lgnąć do człowieka i domagać się jego uwagi.
Konfrontacja na neutralnym gruncie
Jeśli chcesz adoptować kolejnego pieska, najlepiej jeżeli Twój obecny czworonóg spotka się z nim na neutralnym gruncie. Zabierz swojego pupila na spacer, spraw, aby zapoznał się z drugim swoim towarzyszem, mógł się wzajemnie z nim obwąchać, pobawić, a dopiero potem zabierz go do mieszkania i zobacz, jak zareagują na siebie nawzajem.
Nie da się ukryć, że wzięcie drugiego czworonoga jest dosyć ryzykowne i wiąże się z wieloma wątpliwościami. Oczywiście jest to jak najbardziej wskazane, jeśli tylko masz do tego warunki i wiesz, że jesteś w stanie poświęcić obu psom nieco więcej czasu. Natomiast nie spodziewaj się, że oba pupile od razu zapałają do siebie wielką miłością. Być może będą się przez całe życie jedynie tolerować. Jeśli stoisz dopiero przed podjęciem decyzji, czy wziąć jednego pieska ze schroniska, czy dwa, warto od razu wziąć oba! Pieski, które od początku są razem, dużo szybciej się zaakceptują.
[html_block id=”3513″]