artykuly

Skręt żołądka u psa ? przyczyny, objawy, pomoc

Niezauważony i nieleczony natychmiastowo skręt żołądka u pupila może doprowadzić do jego śmierci w ciągu kilku godzin. Nawet po udanej interwencji weterynarza, pies wymaga hospitalizacji i obserwacji przez najbliższe dni po zabiegu. Dowiedz się, jak rozpoznać skręt żołądka u swojego przyjaciela i jak mu pomóc w takiej sytuacji.

Objawy skrętu żołądka u psa

Jeśli nasz pies dyszy, ma ślinotok, próbuje wymiotować i jest wyraźnie zaniepokojony, niezwłocznie należy udać się do weterynarza. W skręcie żołądka występują również objawy takie jak nadmierne napięcie powłok brzusznych, ból i trudności z oddychaniem, a nawet omdlenia. Pies jest niechętny do ruchu, a położenie się na ziemi lub dotknięcie brzucha wywołuje u niego ból.

Skręt a rozszerzenie żołądka

Skręt żołądka u psów, polega na obróceniu się żołądka o 90 lub 180 stopni. Zwykle towarzyszy mu również jego rozszerzenie. Proces rozszerzenia zaczyna się od gromadzenia nadmiernej ilości gazów, płynów lub jedzenia, które poprzez skręt, nie mogą wydostać się na zewnątrz ? stąd nieudane próby wymiotów i nadmierne napięcie powłok brzusznych.

Nie wiadomo czy pierwszy występuje skręt, czy rozszerzenie żołądka. Warto jednak zauważyć, że rozszerzenie żołądka często prowadzi do jego skrętu. Nie należy zatem bagatelizować żadnych niepokojących objawów, ani zwlekać z udaniem się po pomoc. Przeżycie pupila zależy wyłącznie od natychmiastowego udzielenia mu pomocy. Inaczej w ciągu kilku godzin dojdzie do martwicy, zaburzeń krążenia i utrudnień w oddychaniu, a w konsekwencji do śmierci organizmu.

Pomoc w skręcie żołądka

Pierwsze symptomy skrętu żołądka pojawiają się zazwyczaj w kilka godzin po posiłku. Należy jak najszybciej je wykryć i udać się do weterynarza. Kiedy dotrzemy na miejsce, lekarz najprawdopodobniej zleci badanie rentgenowskie, aby wydać odpowiednią diagnozę. Następnie rozpocznie leczenie farmakologiczne, bądź chirurgiczne. Leczenie farmakologiczne wraz z opróżnieniem treści żołądka stosuje się w sytuacji, w której nie doszło jeszcze do skrętu, a wyłącznie do jego rozszerzenia.

Operację przeprowadza się w sytuacji, w której doszło do rotacji żołądka. Operację rozpoczyna się od usunięcia zawartości żołądka pupila, aby następnie przywrócić jego odpowiednie położenie i przyszyć ścianę żołądka do jamy brzusznej ? taki zabieg nazywamy gastropeksją. Czasami oprócz tego, konieczne jest usunięcie śledziony, która w wyniku skrętu mogła zostać pociągnięta za żołądkiem. Po zabiegu pies jest hospitalizowany przez kilka kolejnych dni.

Przyczyny i profilaktyka

Weterynarze wciąż spierają się i nie są w stanie jednoznacznie określić przyczyn skrętu żołądka u psa. Wiadomo jednak, co robić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia skrętu i rozszerzenia. Warto zadbać o:

  • powolne, bezstresowe spożywanie posiłków,
  • podawanie psu kilku mniejszych porcji jedzenia w ciągu dnia,
  • odpoczynek przed i po posiłku,
  • stały dostęp do wody,
  • umieszczanie miski na podłodze, nie na podwyższeniach.

U psów znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka weterynarze zalecają również profilaktyczne wykonanie zabiegu gastropeksji. Zabieg mechanicznie utrudnia rotację żołądka i w ten sposób zapobiega wystąpieniu jego przemieszczenia. Do psów znajdujących się w grupie ryzyka należą psy z usuniętą śledzioną, psy ras dużych, o wąskiej i głębokiej klatce piersiowej, psy nerwowe, nieodpowiednio karmione i w podeszłym wieku.

Kup online, w naszym sklepie

Urna eko

50,00 
Solidnie wykonana urna ekologiczna pozwala na bezpieczne przechowywanie oraz transport prochów. Dostępna jest w dwóch rozmiarach, dzięki czemu będzie odpowiednia dla mniejszych i większych pupili. Przy skorzystaniu z usługi kremacji ta urna jest bezpłatna.

Urna metalowa STD

60,00 
Urna metalowa od włoskiego producenta. Urna S: 0,8L (100x100x110 mm) Urna M: 1,8L (100x100x190) Przy skorzystaniu z usługi kremacji ta urna jest o 50% tańsza.

Urna eko zoon

80,00 
ZOON to biodegradowalna urna, jej celem jest dać szanse na stworzenie życia poprzez zwrócenie ukochanego pupila naturze. Roślina, która wyrośnie symbolizuje pamięć chwil spędzonych z twoim zwierzakiem. Pozwala ona ponownie uruchomić cykl życia i utrzymać naturalna równowagę planety.

Urna drewniana firmowa

80,00 
Urna metalowa od włoskiego producenta.
S: 16 x 16 x 6
L: 20 x 20 x 13
Przy skorzystaniu z usługi kremacji ta urna jest o 50% tańsza.
author-avatar

O Aleksandra Hozakowska

Miłośniczka zwierząt, posiadaczka psa "Reksia". Zawsze pomocna i życzliwa. W Pamiętaj o Mnie specjalizuje się w Zamówieniach internetowych oraz obsługi korespondencji, dlatego, jeśli masz jakieś pytania dotyczące naszego sklepu internetowego lub usług. Napisz do mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *