artykuly

Cmentarz dla zwierząt ‒ jak działa? ile kosztuje kwatera? 

Po śmierci pupila trzeba pomyśleć o organizacji pochówku. Wielu właścicieli decyduje się na pogrzebanie zwłok bądź prochów pupila na cmentarzu dla zwierząt. Godne pożegnanie jest pięknym podziękowaniem za wspólnie spędzone chwile i bezinteresowną przyjaźń.

Co warto wiedzieć na temat cmentarzy dla zwierząt i jakie koszty generuje pochówek? Poniżej najistotniejsze informacje.

Pochówki na cmentarzu dla zwierząt

Wielu właścicieli nie wyobraża sobie pozostawienia zwłok pupila w lecznicy weterynaryjnej, a co za tym idzie, poddaniuich  utylizacji. Pochówek na własnej posesji bądź w innymi miejscu, które nie jest do tego przeznaczone, jest prawnie zabronione. Kolejnym rozwiązaniem jest pochówek psiaka na cmentarzu dla zwierząt.

Cmentarze dla zwierząt, choć istniały już w starożytności, w naszym kraju zaczęły pojawiać się niedawno. Aktualnie takich miejsc jest coraz więcej i znajdują się w różnych częściach Polski, między innymi w Poznaniu, Pile, Warszawie, we Wrocławiu, w Bydgoszczy czy w Szczecinie. Zazwyczaj w pobliżu cmentarza znajduje się krematorium, dzięki czemu dana firma zapewnia kompleksowe usługi – od transportu odpowiednio przystosowanym pojazdem, po indywidualną kremację zwłok, sprzedaż urn i trumien oraz pochówek.

Miejsce pamięci po pupilu

Bardzo często właściciele, gdy już pochowają pupila ‒ psa, kota, chomika, królika bądź inne zwierzę, decydują się na stworzenie wyjątkowego miejsca pamięci, na wykupienie nagrobka, tablicy pamiątkowej, a nawet rzeźby w kształcie pupila. Na cmentarzu często też pojawiają się ulubione zabawki psiaka, a nawet kwiaty, znicze czy zdjęcia.

Miejsce na cmentarzu dla zwierząt ‒ opłaty

Jakie opłaty generuje wykupienie miejsca na cmentarzu dla zwierząt? Oczywiście wszystko zależy tutaj od konkretnego cmentarza, danego miasta, a także od wielkości kwatery, często właściciel do wyboru ma kwatery w trzech wielkościach, a wybór tej odpowiedniej uzależniony jest od wielkości zmarłego pupila.

Przybliżona opłata za pochówek wynosi około 150 -300 zł, pobierana jest także roczna bądź dwuletnia opłata za utrzymanie grobu – jest to koszt około 100-200 zł. Koszty dodatkowe generuje wykonawstwo tablicy pamiątkowej bądź nagrobka.

Podsumowanie

Na terenie Polski pojawia się coraz więcej cmentarzy dla zwierząt, znajdziemy je między innymi w Poznaniu i Pila, ale także w Warszawie, Szczecinie czy Wrocławiu.  Na pogrzebanie prochów bądź ciała zmarłego pupila na cmentarzu decyduje się większość właścicieli. Taki pochówek oraz nagrobek bądź tablica są pięknym podziękowaniem dla zwierzaka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *