artykuly

Śmierć psa – co robić?

śmierć psa co zrobić

Pies to prawdziwy przyjaciel i pełnoprawny członek rodziny. Niestety, czasem bywa tak, że musimy na zawsze pożegnać się z pupilem. Wielu właścicieli ogarniają wtedy smutek i rozpacz. Jak w takiej sytuacji należy zachować się i o jakie kwestie powinniśmy w szczególności zadbać? Poniżej kilka wskazówek. Zachęcamy do lektury!

Co zrobić, gdy umiera pies ?

Przede wszystkim, mimo cierpienia spowodowanego stratą przyjaciela, musimy zadbać o godny pochówek. O czym tutaj należy pamiętać? Grzebanie zwierzaka w ogródku bądź w lesie jest prawnie zabronione i może skończyć się grzywną. Konieczna jest kremacja ciała pupila i pochowanie go w przeznaczonym do tego miejscu, czyli na cmentarzu dla zwierząt.

Niektórzy właściciele uważają grzebanie psa na własnej posesji ze niehumanitarne, inni natomiast chcą pochować ciało pupila jak najbliżej własnego domu ? nie na znajdującym się w innym mieście cmentarzu. Niezależnie od naszej opinii, musimy jednak pamiętać o obowiązującym prawie. Dotyczy to zarówno psów, jak również kotów czy chomików.

Śmierć psa w domu

Jak powinniśmy zachować się, gdy pupil umrze w domu? Pierwszą czynnością jest zabezpieczenie ciała zwierzaka ? pamiętajmy, aby zrobić to w rękawiczkach. Ciało psiaka najlepiej przykryć ręcznikiem i ułożyć w chłodnym miejscu.

Po zabezpieczeniu ciała możemy skontaktować się z krematorium ? w większości przypadków krematoria zapewniają transport ciała z domu właściciela, ale jeśli mamy taką możliwość, możemy samodzielnie zawieźć ciało do wybranego krematorium. W zależności od preferencji, ciało zwierzęcia możemy poddać kremacji indywidualnej bądź zbiorowej.

Po przeprowadzeniu kremacji następuje pochówek zwierzaka w indywidualnej bądź zbiorowej mogile na cmentarzu dla zwierząt.

Wiele krematoriów świadczy usługi 7 dni w tygodniu.

Śmierć psa w klinice weterynaryjnej

Zdarza się również, że zwierzę umiera w lecznicy bądź w klinice weterynaryjnej, taka sytuacja ma miejsce między innymi wtedy, gdy konieczne jest przeprowadzenie eutanazji lub, gdy zwierzak na skutek wypadku i ciężkich obrażeń trafia do kliniki i tam umiera.

Właściciele mają możliwość pozostawienia ciała pupila w lecznicy, która zadba o utylizację ciała zwierzaka ? kliniki weterynaryjne mają podpisane umowy z konkretnymi zakładami.

Pamiątka po pupilu

Wielu właścicieli, by choć w niewielkim stopniu ukoić pustkę i ból po śmierci pupila oraz poradzić sobie z żałobą, decyduje się na wyrób drobnych pamiątek, na przykład takich, jak:

  • Kryształ pamięci ? kryształy wykonywane są po spopieleniu ciała zwierzaka. Zamówić możemy kryształ w formie biżuterii, który zawsze będziemy mogli mieć przy sobie, jak również większe postumenty do ustawienia na półce.
  • Zawieszka z odciskiem łapy ? zawieszka na łańcuszek bądź rzemyk, na której znajdzie się odwzorowana łata pupila to pamiątka na wiele lat, która sprawi, że pupil zawsze będzie obecny w naszych serca.

Podsumowanie

Po śmierci pupila właściciel zobowiązany jest do zadbania o kremację ciała oraz godny pochówek. Właściciel może zdecydować się na kremację indywidualną bądź zbiorową. Często też właściciele, aby mieć pamiątkę po pupilu, decydują się na wyrób kryształu pamięci bądź zawieszki z odciskiem łapy psiaka.

Kup online, w naszym sklepie

Urna eko zoon

80,00 
ZOON to biodegradowalna urna, jej celem jest dać szanse na stworzenie życia poprzez zwrócenie ukochanego pupila naturze. Roślina, która wyrośnie symbolizuje pamięć chwil spędzonych z twoim zwierzakiem. Pozwala ona ponownie uruchomić cykl życia i utrzymać naturalna równowagę planety.

Urna drewniana kolekcja anitqua arca

150,00 200,00 
Urny drewniane dla zwierząt Urny z kolekcji antiqua są robione przez nas w Polsce, ręcznie malowane i ozdabiane. Dostępne w

Urna metalowa

160,00 240,00 
Dobra urna metalowa Oferujemy zakup wytrzymałych, półokrągłych urn metalowych dla zwierząt w kilku ponadczasowych kolorach, między innymi: białym, czarnym, czerwonym

Urna drewniana

200,00 290,00 
Drewniana urna produkcji hiszpańskiej. Wykonana ręcznie, bez lakieru, bejcy, w 100% naturalna.
author-avatar

O Aleksandra Hozakowska

Miłośniczka zwierząt, posiadaczka psa "Reksia". Zawsze pomocna i życzliwa. W Pamiętaj o Mnie specjalizuje się w Zamówieniach internetowych oraz obsługi korespondencji, dlatego, jeśli masz jakieś pytania dotyczące naszego sklepu internetowego lub usług. Napisz do mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *