artykuly

Utylizacja i pochówek zwierząt towarzyszących

Wielu z nas mieszka w domu z wyjątkowym zwierzęciem, na przykład z pieskiem, kotem, gryzoniem, ptakiem, gadem czy płazem. Często właściciele traktują pupila, jak pełnoprawnego członka rodziny i są do niego bardzo przywiązani. Niestety, przychodzi czas, gdy zwierzę odchodzi na zawsze i trzeba zadbać o jego pochówek. Co dobrze wiedzieć na ten temat?

Śmierć pupila a spopielenie ciała

Niektóre pupile umierają ze starości, inne w wyniku nieszczęśliwego wypadku czy choroby, zdarzają się również sytuacje, gdy konieczne jest przeprowadzenie eutanazji. Niezależnie od powodu śmierci należy pamiętać o pochówku zwierzaka.

Właściciele, którzy zostawiają ciało pupila u weterynarza, w lecznicy czy w klinice weterynaryjnej, najczęściej nie zastanawiają się, co dalej będzie działo się z ich zmarłym przyjacielem. Wiele osób przyjmuje jedynie do wiadomości informację, że ciało zwierzęcia zostanie poddane utylizacji.

Na czym polega utylizacja?

W zależności od konkretnej kliniki, utylizacja może być przeprowadzana w nieco inny sposób. Najczęściej jednak ciało zwierzęcia towarzyszącego zawijane jest w folię stretch bądź wkładane do plastikowego worka. Na worku lub folii umieszczane są informacje na temat gatunku zwierzęcia ? pies, kot, płaz itd., oraz jego wagi. Po wymienionych czynnościach, pupil oczekuje na transport ? czas oczekiwania może być różny, niekiedy trwa nawet tydzień. Zakłady utylizacyjne najczęściej nie odbierają pojedynczych ciał zwierząt tylko większą liczbę, podczas jednej trasy zazwyczaj odbierane są padłe zwierzaki czy odpady z rzeźni.

Po odbiorze ciało pupila dostarczane jest do zakładu utylizacji, gdzie utylizowane jest łącznie z innymi zwłokami zwierząt, a niekiedy również z innymi odpadami. Nie ma więc mowy o odzyskaniu prochów pupila i o pochówku.

Alternatywa do utylizacji zwierzęta

Polskie prawo zabrania zakopywania zmarłych zwierząt w lesie, w przydomowym ogródku czy w innym, dowolnym miejscu ? takie postępowanie może skończyć się grzywną dla właściciela. Dobrą alternatywą do utylizacji jest natomiast kremacja, w szczególności kremacja indywidualna.

Większość firm krematoryjnych oferuje odbiór zwłok psiaka bezpośrednio z jego domu, a kremacja przeprowadzana jest w możliwie najszybszym terminie.

Jak wygląda proces kremacji indywidualnej zwierzaka domowego? Podczas jednego procesu spopielania, spopielane jest jedno ciało zwierzaka. Właściciel odzyskuje 100% prochów czworonoga i może zorganizować mu pochówek.

W przypadku kremacji zbiorowej, ciało zwierzaka spopielane jest wraz z innymi zwierzętami ? prochy umieszczane są w urnie i grzebane w zbiorowej mogile.

Podsumowanie

Pozostawione u weterynarza ciało pupila czeka na transport do zakładu utylizacyjnego ? czas oczekiwania może być różny. W zakładzie utylizacyjnym ciało psiaka utylizowane jest wraz z innymi odpadami. Alternatywą do utylizacji jest kremacja, w szczególności indywidualna, dzięki której możemy odzyskać prochy pupila lub utylizacja zbiorowa.

Kup online, w naszym sklepie

Urna eko

50,00 
Solidnie wykonana urna ekologiczna pozwala na bezpieczne przechowywanie oraz transport prochów. Dostępna jest w dwóch rozmiarach, dzięki czemu będzie odpowiednia dla mniejszych i większych pupili. Przy skorzystaniu z usługi kremacji ta urna jest bezpłatna.

Urna metalowa STD

60,00 
Urna metalowa od włoskiego producenta. Urna S: 0,8L (100x100x110 mm) Urna M: 1,8L (100x100x190) Przy skorzystaniu z usługi kremacji ta urna jest o 50% tańsza.

Urna eko zoon

80,00 
ZOON to biodegradowalna urna, jej celem jest dać szanse na stworzenie życia poprzez zwrócenie ukochanego pupila naturze. Roślina, która wyrośnie symbolizuje pamięć chwil spędzonych z twoim zwierzakiem. Pozwala ona ponownie uruchomić cykl życia i utrzymać naturalna równowagę planety.

Urna drewniana firmowa

80,00 
Urna metalowa od włoskiego producenta.
S: 16 x 16 x 6
L: 20 x 20 x 13
Przy skorzystaniu z usługi kremacji ta urna jest o 50% tańsza.
author-avatar

O Aleksandra Hozakowska

Miłośniczka zwierząt, posiadaczka psa "Reksia". Zawsze pomocna i życzliwa. W Pamiętaj o Mnie specjalizuje się w Zamówieniach internetowych oraz obsługi korespondencji, dlatego, jeśli masz jakieś pytania dotyczące naszego sklepu internetowego lub usług. Napisz do mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *